Technika jazdy

środa, 19 stycznia 2011

Mimo, że na sezon żużlowy jeszcze trochę poczekamy, fani speedwaya w Toruniu mieli okazję podziwiać zawodników ścigających się na tafli lodu.

Choć jest to niecodzienna odmiana czarnego sportu, emocje są równie duże. Tymbardziej, że zawody odbywają się poza sezonem, spragnieni wrażeń kibice z dużą dozą ciekawości śledzą zmagania żużlowców. Od tradycyjnej wersji żużel na lodzie różni się nie tylko nawierzchnią, ale także techniką jazdy i przygotowaniem motocykli.


fot. Marcin Łaukajtys

Opony najeżone kolcami
Podstawa na śliskiej nawierzchni to odpowiednio przygotowana opona, wyposażona w kolce. - Motocykle są dokładnie takie same jak na torze żużlowym, z tą różnicą że w opony wkręcane są blachowkręty- zdradza Jan Ząbik, trener toruńskiego Unibax-u. Ilość kolców jest zależna od ich rozłożenia na oponie, są różne szkoły. Na jednej oponie może znaleźć się kilkaset kolców. 

Czarny sport w białej wersji
Jazda na lodzie od strony technicznej różni się niewiele, m.in. pokonywaniem zakrętów i uzykiwaną prędkością. - Na lodzie zawodnicy jeżdżą nieco wolniej niż na torze żużlowym, sam tor jest również krótszy- mówi Jan Ząbik. - Po zawodach stwierdzam, że zawodnicy jeździli na dobym poziomie, pecha miał Drabik i Miedziński. Przez wywrotkę stracili punkty i ostatecznie na podium stanął młody zawodnik- Artur Czaja. Ale takie są uroki tego sportu. Kto popełni mniej błędów- wygrywa.
Sami zawodnicy do zawodów na tafli lodowiska podchodzą w pełni profesjonalnie. - Na pewno starają się uważać na siebie, by nie skończyć z kontuzją przed właściwym sezonem.
Zawody w żużlu na lodzie odbyły się w Toruniu po raz ósmy. Jako faworytów obstawiano zwycięzcę z poprzedniego roku, czyli wspomnianego Sławomira Drabika oraz toruńskiego zawodnika Adriana Miedzińskiego. Oczywiście walka w tak ekstremalnych warunkach jest ciężka do przewidzenia i finalnie pierwsze miejsce na podium zajął pochodzący z Częstochowy Artur Czaja.

 

Żaneta Lipińska-Patalon

fot. Marcin Łaukajtys

środa, 04 sierpnia 2010

Antonio Carlos Farias zasiądzie w jury

W najbliższy weekend w Bydgoszczy Stunt GP. Podczas trzech dni międzynarodowej imprezy wystąpi 63 zawodników z najwyższej półki stuntu, nic dziwnego- pula nagród to 12 000 $

Szczegółowe info na www.stuntgp.eu Wstęp jest wolny.

Tagi