Blog > Komentarze do wpisu

Profesjonalny karting wraca do Torunia

W ten weekend na torunian czekają niezwykłe emocje, na tor kartingowy Awix Racing Arena zjedzie kilkudziesięciu zawodników, będą ścigać się w finałowej rundzie ROTAX Max Challenge Poland 2012.

- Do Torunia przyjeżdżają najlepsi zawodnicy kartingu, to spektakularny powrót tej dyscypliny do naszego miasta- zapowiada Bartosz Cłapiński, zarządca toru kartingowego Racing Arena.
– Zapraszamy wszystkich do kibicowania, wstęp jest bezpłatny, a jest to świetna okazja by porównać jazdę rekreacyjną i sportową. Sama charakterystyka przejazdów może jest podobna, ale sprzęt którym jeżdżą zawodnicy jest zupełnie inny. Gokarty do jazdy rekreacyjnej są maksymalnie obudowane, oczywiście ze względów bezpieczeństwa, te sportowe muszą być jak najlżejsze. Również charakterystyka silnika, rama, ciśnienie w kołach, czy nawet kierownica są zupełnie inne, w sporcie motorowym można to porównać do zaplecza Formuły 1. Oczywiście prowadzenie wózka sportowego jest bardzo wymagające.

fot. Marcin Łaukajtys

Karting w Toruniu staje się coraz bardziej popularny, jeżdżą coraz młodsi, powstaje infrastruktura, to dobrze wróży.- Uczę jazdy na torze dzieci od trzech lat, po osoby dorosłe, bo górnej poprzeczki wiekowej nie ma- tłumaczy  Wojciech Wollman, który prowadzi naukę jazdę kartami. – Jednak, żeby myśleć o kartingu profesjonalnie pierwsze kroki w tej dyscyplinie powinno zacząć się stawiać w wieku pięciu, sześciu lat, to dobry okres by zapoznać się z wózkiem, prędkością i kierownicą. Na początku jest to zabawa, ale nigdy nie powinniśmy zapominać o bezpieczeństwie, ochraniaczach, ograniczeniach w wózków, by stopniowo przyzwyczajać dziecko do prędkości i panowania nad sprzętem. To także dobry czas, by zweryfikować czy gokarty to pasja dzieci, czy rodziców. Często wystarczy przejażdżka rodziców dużym wózkiem, by zademonstrować im czego wymagają od swoich dzieci, to działa na wyobraźnie i często studzi emocje- wyjaśnia ekspert.

Podczas zawodów mają się pojawić także zawodnicy z Torunia. W naszym mieście ta dyscyplina odżywa po latach, a przy Automobilklubie Toruńskim, który jest organizatorem wydarzenia istnieje sekcja zrzeszająca kartingowców. -  Klub dotychczas wychował wielu mistrzów i wicemistrzów Polski . Później z różnych względów, z których z pewnością najważniejszym był brak profesjonalnego toru, karting w naszym mieście trochę podupadł. Dzisiaj potęgą w tym sporcie z pewnością nie jesteśmy, lecz stopniowo zaczynamy odbudowywać silną pozycję Torunia na kartingowej mapie kraju. Powstanie Racingareny, które zawdzięczmy władzom miasta, znacznie się do tego przyczynia. Zainteresowanie tą formą wyścigów wśród torunian stale rośnie. Przybywa dzieci trenujących karting, wiele osób pojawia się w wypożyczalni gokartów, traktując jazdę nimi jako znakomitą popołudniową, bądź weekendową rozrywkę-zaznacza Tomasz Niejadlik, wiceprezes Automobilklubu Toruńskiego.

I miejmy nadzieję, że młodych którzy zarażą się żyłką rywalizacji na torze kartingowym będzie coraz więcej. Do tej pory w Toruniu nie mieliśmy żadnego toru, teraz są już dwa. Po torze przy Motoarenie, pojawił się kolejny, tym razem kryty obiekt rekreacyjny przy ulicy Chrobrego.

Żaneta Lipińska-Patalon

Awix Racing Arena fot. Marcin Łaukajtys

Puchar Rotax Max Challenge Polska

Runda XI
sobota, 1 września, godz. 12.00- 17.20

Runda XII
niedziela, 2 września, godz. 9.00 – 17.00

Tor Awix Racing Arena, ul. Pera Jonssona

wstęp wolnyśroda, 29 sierpnia 2012, vanfrog1

Polecane wpisy

Komentarze
2012/09/05 18:39:37
Karting to fajna sprawa. Wolę jednak duże większe i silniejsze maszyny. albo popisy kaskaderskie. Wszystko to będzie można z imprezie motoryzacyjno-muzycznej już od 15 września w Katowicach na lotnisku. SummerCarsParty.pl to coś dla wszystkich fanów motoryzacji
-
matkart
2013/02/05 01:02:33
Silniejsze i mocniejsze maszyny też lubimy, ale one nie dają takiego funu jak gokarty!