Blog > Komentarze do wpisu

Drift, czyli adrenalina na torze

Dużo dymu, dużo mocy, dużo wrażeń. Ale drift to nie zabawa, to prawdziwie sportowa adrenalina i umiejętności szkolone latami. O swojej pasji opowiadają drużynowi Mistrzowie Polski, czyli ekipa PUZ Drift Team.

Technika jazdy w poślizgu kontrolowanym i przede wszystkim dyscyplina sportowa. - Drift to jazda figurowa samochodem, nie ma nic wspólnego z kręceniem bączków, czy paleniem gumy- wyjaśnia Krzysztof Jędrzejewski. - Drift to znacznie większe prędkości i jazda głównie na torze- dodaje Marcin Mospinek. - W tym momencie w Polsce mamy trzy ligi zawodów- tłumaczy Marcin Mospinek. -Od w pełni profesjonalnych zawodów, jakimi są Driftingowe Mistrzostwa Polski, po mniej prestiżowe ligi, jak Drift Open i SSS, gdzie osoby zaczynające swoją przygodę z tą dyscypliną mają większe szanse na zaistnienie- trochę słabsze auta, trochę słabsze opony, ale tak samo doba zabawa. - Dzięki temu, że mamy taki wachlarz zawodów jeździć może naprawdę każdy. By zacząć wystarczy włożyć kilka tysięcy złotych w przeróbki samochodu, im wyższa ranga zawodów tym potrzebne są większe nakłady finansowe- zaznacza Krzysztof Jędrzejewski.  - A startują i mężczyźni i kobiety, piętnastolatkowie i zawodnicy grubo po czterdziestce. Jest to sport, ogromne emocje, doskonała odskocznia od rzeczywistości, coś co ciężko opisać jeśli się nigdy nie spróbowało. Trzeba wsiąść poczuć adrenalinę, prędkość i wtedy można to zrozumieć.

Na zdjęciu Marcin Mospinek fot. Marcin Łaukajtys

Choć na pierwszy rzut oka drifting może wyglądać dość niebezpiecznie, tak naprawdę nic złego wydarzyć się nie może. Jak sama definicja mówi jest to jazda kontrolowana i kierowca w stu procentach panuje nad autem. Wszystko odbywa się w przystosowanych samochodach i najczęściej na torach (lub specjalnie przygotowanych odcinakach ulicznych, wyłączonych na czas zawodów z ruchu).

Pięćset  koni pod maską

Wiele osób na pewno zastanawia się czym drift-wozy różnią się od seryjnych samochodów, ale takie pytanie nie jest trafnym sformułowaniem, lepiej zapytać co mają wspólnego, bo tak naprawdę niewiele. Samochody przeznaczone do driftu to konstrukcje budowane specjalnie pod tą dyscyplinę: zupełnie inne zawieszenia, silniki dochodzące nawet do pięciuset koni mechanicznych, w całości zbudowane z plastiku, by były lżejsze, wewnątrz wyposażone w klatkę chroniąca kierowcę i bezpieczny zbiornik paliwa. No i różnica podstawowa- samochód do driftu nie nadaje się do jazdy na zwykłych drogach, ze standardowego użytku dyskwalifikują je między innymi zupełny brak komfortu jazdy, czy plastikowe drzwi bez zamków.- Jest to auto przystosowane do tego by pewnie prowadziło się przy dwustu na godzinę w poślizgu, a nie przy pięćdziesięciu po miejskich dziurach- kwituje Marcin.

Polacy w czołówce

Drifting to dyscyplina, która w ostatnich latach nie tylko święci triumfy popularności wśród sympatyków sportów motorowych, ale także dziedzina w której Polacy odnoszą znaczące sukcesy i mają się czym pochwalić. - O tym można przekonać się podczas zawodów europejskich na których pojawiają się Polacy. Chociażby w lidze angielskiej, uważanej za najważniejszą Polacy zawsze gdy tylko startują, znajdują się na podium, podobnie było podczas niedawnego Grand Prix Rumunii- drugie, trzecie i czwarte miejsce zajęli nasi rodacy, ośmielę się nawet stwierdzić, że byliśmy najsilniejszą nacją podczas tych zawodów. Podczas finału Mistrzostw Polski rozegnano zawody Drift Battle of The Nations, gdzie zaprezentowała się czołówka wschodnioeuropejskich lig: Łotysze, Ukraińcy, czy Rosjanie, a triumfowali Polacy. Indywidualnie wygrał Marcin.

PUZ DT to tegoroczni drużynowi Mistrzowie Polski, Grzegorz Hypki jest drugim wice mistrzem Polski, a Marcin Mospinek otarł się o podium w klasyfikacji generalnej plasując się na czwartej pozycji. Zawodników PUZ DT można zobaczyć podczas zawodów krajowych, jak i zagranicznych- ostatnio chociażby podczas Grand Prix Rumunii.

Żaneta Lipińska-Patalon

 

PUZ DT już w najbliższą sobotę w programie "Ostra Jazda" w radiu GRA , start 12.00czwartek, 10 listopada 2011, vanfrog1

Polecane wpisy