Blog > Komentarze do wpisu

7 tysięcy Citroenów zjedzie do Polski w 2015 roku!

Takiej imprezy w Polsce jeszcze nie było. Szacuje się, że około siedmiu tysięcy Citroenów 2CV zjedzie do Torunia w 2015 roku. W naszym mieście odbędzie się światowy zlot tych pojazdów.

Około siedmiu tysięcy legendarnych Citroenów 2CV, dwadzieścia- trzydzieści tysięcy uczestników z około czterdziestu państw- tak szacunkowo będzie wyglądał zlot w liczbach. Przedsięwzięcie o ogromnej skali, jakiego w Toruniu jeszcze nie było. Nic dziwnego na potrzeby zlotu oddany zostanie gigantyczny teren - Motoarena, MotoPark z terenem toru reallycrossowego i lotnisko Aeroklubu Pomorskiego, łącznie sto dwadzieścia hektarów.
Impreza odbywa się cyklicznie, raz na dwa lata i przyciąga tłumy sympatyków „kaczek” z całego świata. O skali przedsięwzięcia opowiada Tomasz Niejadlik z Toruńskiego Automobilklubu. - Jest to impreza na którą przyjeżdżają fani kultowego samochodu, stąd także wielka skala wydarzenia, bo jest to jedna z największych na świecie imprez cyklicznych tego typu. W 2009 roku podczas zlotu w czeskim Moście miasteczko zlotowe na miejscowym hipodromie zajęło powierzchnię aż 76 hektarów! Uczestnicy na miejscu wypili przeszło 32 tysiące litrów piwa, 11 740 litrów wody mineralnej i 860 litrów wina.


Polska kontra Słowenia
O możliwość organizacji międzyanrodowego zlotu Toruń starał się po raz trzeci. Tym razem o prawo do organizacji imprezy walczyliśmy ze Słowenią.  - Jest to impreza na którą ściągają ludzie z najdalszych zakątków świata- taże Stanów Zjednoczonych, Japonii, czy Kenii- podkreśla Stanisław Marasek z Automobilklubu Toruńskiego. -Podczas tegorocznego zlotu, który odbył się we Francji stanęliśmy w szranki ze Słowenią, która również chciała w 2015 roku organizować to wydarzenie u siebie, po kilku dniach prezentacji naszego kraju okazało się że polską wódką, chlebem ze smalcem i ogórkami małosolnymi zjednaliśmy sobie sympatie uczestników i ostatecznie mogliśmy przywieść do Torunia dobrą wiadomość, że to właśnie w naszym mieście za cztery lata odbędzie się 21. Światowy Zlot Przyjaciół 2CV.


Legenda 2CV
Dlaczego Citroeny 2CV uważane są za tak wyjątkowe i gromadzą wokół siebie tylu sympatyków?- Nawet na zlocie na którym zjeżdża tyle tysięcy aut, nie znajdziemy dwóch takich samych 2CV- zaznacza Jan Balcerak, prezes Automobilklubu Toruńskiego. - Jest to bardzo wdzięczny klasyk, którego widok na drodze po prostu cieszy. Popularnie 2CV nazywa się „kaczkami” może dlatego, że podczas jazdy bujajają się z jednej strony na drugą i trochę przypominają je wyglądem. W naszym mieście mamy kilkanaście takich okazów, a kiladziesiąt w regionie. 
21. Światowy Zlot Przyjaciół Citroena 2CV odbędzie się prawdopodobnie w ostatnim tygodniu lipca 2015 roku. Potrwa prawie tydzień, bo uczestnicy zaczną zjeżdżać w poniedziałek, a bramy zlotu zostaną zamknięte w niedziele.
Żaneta Lipińska-Patalon

środa, 10 sierpnia 2011, vanfrog1

Polecane wpisy