Blog > Komentarze do wpisu

Nie musisz mieć motocykla, wystarczy dobre serce

Motoserce, czyli coroczna zbiórka krwi organizowana jest przez motocyklistów w całym kraju. Pasjonaci jednośladów apelują o wsparcie akcji: krew ratuje życie!

fot. Marcin Łaukajtys

Motoserce organizowane jest w całej Polsce przez  Kongres Polskich Klubów Motocyklowych już po raz trzeci. Z roku na rok akcja przybiera coraz większego rozmachu, co cieszy, bo jej celem jest zbiórka krwi, czyli bezcennego daru ratującego życie. W tym roku w zbiórce zadeklarowało udział sześćdziesiąt miast, w każdym zbiórka organizowana jest przez lokalne klubu motocyklowe.   Motoserce odbędzie się także w Toruniu, co więcej mimo że finał akcji dopiero 16 kwietnia i już teraz można oddawać krew. – Zbiórka krwi trwa już od siódmego marca w Centrum Krwiodawstwa w Toruniu przy szpitalu na Bielanach- mówi Robert „Sauron” Majewski regionalny koordynator „Motoserca”  w kujawsko-pomorskim. – Po oddaniu krwi na hasło „Motoserce” otrzymamy specjalny kupon i podczas finału akcji 16 kwietnia będzie można wziąć udział w losowaniu bardzo ciekawych upominków- będą to m.in. CB radia, magnetowidy, rabaty na kursy prawa jazdy kat. A i B, karnety na basen, przeloty samolotem.

Zbiórka krwi skierowana jest do wszystkich, którzy chcą pomóc innym. –Motocykliści są organizatorami tej akcji, dając oczywiście w ten sposób wszystkim chętnym możliwość oddania krwi. To ważne szczególnie teraz, przed okresem wakacyjnym, by zaopatrzyć szpitale w ten cenny płyn, tak by nie zabrakło go dla nikogo. Tego dnia staramy się zintegrować wszystkich, by razem pomagać i  serdecznie zapraszamy do przyłączenia się do zbiórki i finału na toruńskiej Motoarenie- dodaje Robert „Sauron” Majewski.

Krew można oddawać w Centrum Krwiodawstwa W Toruniu, ul Św. Józefa 53 (szpital na Bielanach), pobór krwi w poniedziałek, wtorek, czwartek, piątek w godz. 7.00-11.00 i w środy w godzinach 7.00-17.30, Tel. 56 610 11 82 oraz podczas finału Motoserca na toruńskiej Motoarenie 16 kwietnia od godziny 10.00

W poprzednich dwóch edycjach łącznie w całym kraju zebrano ponad cztery tysiące litrów krwi.

Żaneta Lipińska-Patalon

 

 

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki)
- być wyspanym,
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
-ograniczyć palenie papierosów
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu.

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne.
Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku.

W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

 

środa, 06 kwietnia 2011, vanfrog1

Polecane wpisy