Blog > Komentarze do wpisu

Trudna przeprawa. Ruszają na Workutę!

Torunianie jadą do miejsc, których często nie ma na mapie. Do samej Workuty nie prowadzi żadna droga, szansa na dotarcie tam jest tylko zimą, kiedy bagna i rzeki skute są lodem.

-Ekspedycja Toruń-Workuta - Bajdarata 2011 będzie pierwszym w historii udokumentowanym kołowym przejazdem z Europy Centralnej do skrajnego wschodniego punktu Europy, czyli ujścia rzeki Bajdaraty do Morza Karskiego- mówi uczestni ekspedycji Radosław Rzeszotek. -Do tej pory nie dojechał tam żaden samochód, ponieważ. Około tysiąc, tysiąc dwieście kilometrów od Bajdaraty kończą się drogi. Będziemy poruszać się po zamarźniętej tundrze, korytami rzek i częściowo trasami, które ktoś pokonał kilka miesięcy temu ciężkim samochodem.

Jacek Kiełpiński i Radek Rzeszotek, fot. Marcin Łaukajtys
Upamiętnią śmierć tysięcy
Wyprawa ma kontekst historyczny. Uczestnicy zawiozą do Workuty tablice upamiętniającą śmierć tysiący więźniów politycznych, również Polaków. - Workuta jest symbolem radziedzkiego gułagu. Życie straciły tam tysiące ludzi pracujących przy budowie kolei prowadzącej do Workuty, skąd wydobywano niebywale energetyczny węgiel. Budowa pochłonęła tyle osób, że do dziś w Workucie funkcjonuje powiedzenie, że pod każdym podkładem kolejowym leży jeden człowiek. Ofiar do tej pory nikt w żaden sposób nie upamietnił. Czujemy się zobowiązani, żeby ślad po tych osobach pozostawić.    
W porozumieniu z tamtejszymi władzami tablica zawiśnie w miejscu jednego z byłych obozów pracy.

Toruń- Workuta

Bardzo ważny jest kontekst toruński. - W Toruniu mieszka pan Michał Tatarzycki, który przeżył dziesięć lat, jako więzień Workuty, zresztą do dziś posiadający „w ręku” wyrok skazujący go na dziesięt lat pracy- opowiada Jacek Kiełpiński. - Jest on także autorem bardzo interesujących zdjęć z tamtego okresu. Gdy został uwolniony- pod warunkiem mieszkania w Workucie- za pierwszą pensje kupił aparat fotograficzny. Dziś Michał Tatarzycki ma dziewięćdziesiąt lat, niebawem ma zostać uchonorowany, a swoją osobą patronuje naszej ekspedycji. Workutę będziemy obserwować jego oczami, jedziemy jego śladami. Pierwszy raz w Workucie byliśmy w 2009 roku, kiedy pokazaliśmy mu swoje zdjęcia łza kręciła się w oku, gdy zobaczył chociażby instytut geologiczny w którym niegdyś pracował.
fot. organizatorów
Pojazdy ekspedycji
Kierownikiem wyprawy będzie Romuald Koperski, podróżnik który trzynaście razy przejechał Syberię. Choć w tym miejscu jeszcze nie był, wie w jaki sposób można je zdobyć. - Jednym z pojazdów jest niemiecka ciężarówka Man Kat, samochód który jeździ przy wszystkich temperaturach, z napędem na cztery koła. Druga wersja Man-a ma napęd 8x8. Musimy mieć pewność, że się nie zakopiemy. Na wszelki wypadek na pace będzie wieziony pojazd gąsiennicowy- zdradza Jacek Kiełpiński.

Ekspedycja wystartuje 20 lutego sprzed Urzędu Marszałkowskiego przy Placu Teatralnym.

Żaneta Lipińska-Patalon

Trasa ekspedycji (opracowanie uczestników)
- Trasa wyprawy przebiegać będzie po północno-wschodnich rubieżach Europy. Nie zamierzamy pokonywać drogi na skraj kontynentu po utartych szlakach. Naszym celem będzie dotarcie do miejsc zapomnianych i odległych, które przeciętnemu Europejczykowi z Europą nawet się nie kojarzą choćby z nazwy -Narjan-Mar, Emwa, Buktył.
Podobnie Workuta jest miastem europejskim. Jednak na większości map naszego kontynentu najczęściej jej brakuje. Brak Workuty na mapach tłumaczyć też można tym, że do miasta nie prowadzi żadna droga. Na tej szerokości geograficznej przemieszczanie się jakimkolwiek pojazdem kołowym uznaje się po prostu za niemożliwe. Rozmarzająca latem na kilka tygodni tundra zamienia się w bezkresne bagno. Jedyną nadzieję na przedarcie się tam na kołach daje długa pora zimowa, gdy bagna i liczne rzeki skuwa lód. W Workucie wszyscy o to przez nas pytani zapewniali, że każdy samochód widziany na ulicy został tu przywieziony na kolejowej platformie. Miasto połączone jest ze światem jedną linią kolejową. Tory o długości ponad 2,5 tysiąca kilometrów wiodą z Sankt Petersburga.

wtorek, 25 stycznia 2011, vanfrog1

Polecane wpisy