Blog > Komentarze do wpisu

Ma bzika na punkcie ... Fiata 125 p

foto. Marcin Łaukajtys www.fotomarcin.com.pl

 

Jak sam mówi miłości ma dwie:  swojego wystylizowanego Fiata i żonę. Jego pasja, nie tylko motoryzacyjna,  to kultura PRL-u.

Szymon Dyduła jeździ  Fiatem 125 p . Jeszcze niedawno taki samochód uważany był przez wielu za przeżytek, dziś jest objawem stylu oldschool.  Wyprodukowany w 1990 roku i zakupiony za 600 złotych pojazd stał się idealnym pretekstem do przeróbek. I jak zaznacza jego właściciel, gdyby był starszy, albo droższy szkoda byłoby na nim eksperymentować.

Kierowca Fiata przyznaje, że zwraca na siebie uwagę jeżdżąc ulicami Torunia. Zazwyczaj reakcje są bardzo pozytywne, a starszym osobom nierzadko kręci się sentymentalna łezka w oku. W końcu często był to ich motoryzacyjny szczyt marzeń…- Nie da się przejechać nie zauważonym. Choć jeszcze nie dawno taki samochód uważany był za gorszy, mało wartościowy dziś się to zmienia. Teraz jest raczej egzotyką na naszych drogach, a często w oczach innych kierowców widać zainteresowanie, a nawet zachwyt tą,  już legendarną marką – tłumaczy Szymon Dyduła. – Przeprowadziłem mały remont i codziennie dojeżdżam nim do pracy. Fakt, że trzeba trochę więcej inwestować w eksploatacje, bo nie ukrywam spalanie nie jest małe- już nawet tego nie liczę, po prostu tankuje.

Samochód jest przejawem zainteresowania epoką PRL-u. Pan Szymon jest także kolekcjonerem gadżetów związanych z tymi czasami. By się o tym przekonać wystarczy otworzyć bagażnik Fiata, zresztą cały samochód naszpikowany jest eksponatami. – Z przodu żółty halogen, powyżej znaczek Fiata  z najnowszej serii, bagażnik dachowy i mnóstwo gadżetów: pluszak z lat 80-tych, kamera ośmiomilimetrowa, telefon, jest też gitara- wylicza z dumą.

Już niebawem Fiat zmieni swoje oblicze nie do poznania. Jak zapowiada właściciel lada moment zabiera się za kolejne przeróbki, tym razem jeszcze bardziej spektakularne. Co to będzie tym razem? Patrzcie uważnie jadąc przez Toruń, przecież nie zauważyć się nie da.

Żaneta Lipińska

Foto. Marcin Łaukajtys www.fotomarcin.com.pl

wtorek, 30 marca 2010, vanfrog1

Polecane wpisy